Bluetooth slúchadlá na AliExpress. Vieš ako vyberať?

Čínske značky sú v kurze.

Bezdrôtových slúchadiel je v dnešnej ponuke celkom dosť. Bluetooth slúchadlá na AliExpress sú drahé, lacné, nuž a práve cena robí svoje. Niekto chce vyskúšať, inému je zas jedno ako, hlavne že to hrá. Každý z nás má iné požiadavky na bezdrôtové slúchadlá a kvalitu reprodukovaného zvuku. Nehovorím, že tie lacné musia byť zákonite zlé. To nie. Len zopár som ich už vypočul a rozdiely sú citeľné. Tak aké slúchadlá z AliExpress kupovať? Prečítaj si týchto pár riadkov.

Aké značky pozerať?

Ten kto nakupuje Bluetooth slúchadlá na AliExpress, alebo z iných čínskych obchodov už nejaký čas, určite pozná značky ako BlitzWolf, Ugreen, TronSmart. Čo tak ale ešte pridať Mifa, Edifier, Anker (soundcore), QCY, Baseus, KZ, 1More, a veľmi obľúbené Haylou,

Načo sa zamerať?

Je pár dôležitých vecí načo sa zamerať, aby bol zážitok s posluchu čo najlepší v rámci ceny a možností.

 • Vocalism Principle: Dynamic
 • Control Button: Áno – Nie
 • Active Noise-Cancellation:  Áno – Nie
 • Volume Control:  Áno – Nie
 • Sensitivity: 101dBdB +-
 • With Microphone:  Áno – Nie
 • Waterproof:  Áno – Nie
 • Support APP:  Áno – Nie
 • Number Of Drivers: 1, 2, 3
 • Bluetooth Version: 5.0, 5.2, 5.3 atď
 • Codecs: SBC, AAC, Apt-X, LDAC a ich varianty
 • Driver Diameter: 10mm a viac
 • Resistance: 24ΩΩ
 • Frequency Response Range: 10-40kHz Hi-Res.
  Zvyčajne 20Hz až 20kHz
Názvy audio kodekov
Názvy audio kodekov
Názvy audio kodekov

Čo znamenajú tieto skratky a parametre?

Mnoho výrobcov používa pri Bluetooth slúchadlách dynamické meniče z dvoch dôvodov: nízka cena a schopnosť pokryť široký rozsah frekvencií. Membrána v dynamických meničoch má viac priestoru na vibrácie, vďaka čomu je schopná produkovať citlivejšie basy – aj keď nie najčistejšie ani najpodrobnejšie. Vďaka vysokej dostupnosti a všestrannosti využíva mnoho zákazníkov obľúbených slúchadiel dynamické meniče, ako napríklad Focal  a Sennheiser. U slúchadiel z Číny je to 99%. Pri slúchadlách do 200€ sa rozpisovať ďalej nemusíme.

Veľkosť meniča, odpor, frekvencia.

Nie je pravidlom „čím väčší, tým lepší“ – menič. 10mm je štandardom v bežných earbuds.
Odpor je už dosť dôležitý údaj. Odpor je nominálna impedancia slúchadiel. Elektrický drôt možno prirovnať k hadici. Prúd je voda v hadici a odpor je úzka tryska, vďaka ktorej je prúd vody menší, ale silnejší. Čo to znamená? Zvuk bude síce hlasný, no s menším rozsahom. Výstupná impedancia vstavaných zosilňovačov v smartfónoch je navyše často dosť vysoká a má citeľný vplyv na frekvenčnú odozvu slúchadiel s nízkou impedanciou.

Zjednodušene povedané, nízko impedančné slúchadlá budú znieť nahlas, no zvuk môže byť zlý aj na drahých kvalitných modeloch a vysoko impedančné slúchadlá skôr poskytnú dobrú kvalitu, no ich hlasitosť bude neuspokojivá. No, a teraz si vyber, že? Ideálne parametre podľa mňa sú okolo 32Ω a 100db.

Frekvenčný rozsah a použitý kodek

Hovorí sa, že ľudské ucho počuje od 20Hz do 20kHz. Čím je rozsah však vyšší, tým viac priestoru vo svojej hudbe vnímaš. Hi-Res Bluetooth slúchadlá na AliExpress označené logom idú frekvenčne mimo klasických parametrov. To znamená, že ich rozsah môže začínať aj pri 15Hz a končiť pri 40kHz. Skús si vypočuť napríklad Bassotronics – Bass I Love You [HD], alebo niečo rýchlejšie. Batman theme od Zimmera. Pusti si to na viacerých modeloch a hneď sa rozhodneš pri kúpe. Trochu videa ako je to so zvukom.
Apt-X čo to je? Ak si v tejto téme úplný lajk, prečítaj si tento článok priamo od výrobcu. V skratke. Donedávna bol v BT slúchadlách používaný kodek SBC, ktorý mal maximálny prenos zvuku len 328 kbps so vzorkovacou frekvenciou 44,1 kHz. To znamená, že akokoľvek kvalitnú nahrávku si mal, stále to bola vo výsledku len MP3. Apt-X  48 kHz/16-bit LPCM (352 kbps), zatiaľ čo aptX HD podporuje audio dáta 48 kHz/24-bit LPCM (576 kbps). Takže sa blížime k FLAC bezstratovému formátu. Hoci sú oba stratové formáty, sú o ligu pred SBC. Navyše podporujú dostatočne jemnú bitovú rýchlosť, aby všetko fungovalo hladko a znelo fenomenálne.

Aké ovládanie Bluetooth slúchadlá poskytujú?

To znamená: dá sa s nimi ovládať len hlasitosť, alebo viem pohybom ruky zmeniť skladbu, zdvihnúť hovor, zastaviť skladbu….. Bluetooth slúchadlá môžu buď tlačítko ( BW-FYE7 ), alebo touch senzor
( Ugreen ). Káblové slúchadlá majú ovládanie na kábli, čo poskytuje väčší priestor na uloženie a veľkosť meniča. V BT slúchadlách je to obmedzené rozmerom. Samozrejme čím menšie s kvalitným meničom a ovládaním, tým sú drahšie. Veď kto by chcel nosiť v ušiach obaly na mlieko. Samozrejme pri náhlavných to neplatí. Tam sa medze nekladú.

Bluetooth slúchadlá na AliExpress a aktívne potlačenie šumu (active noise cancellation -ANC)

Bezdrôtové slúchadlá s ANC a Hybridné ANC: je typ aktívneho potláčania hluku: spolieha sa na mikrofóny, ktoré vyhľadajú okolité zvuky a potom ich eliminujú. Ale tam, kde je bežné, že väčšina návrhov slúchadiel s aktívnym potlačením hluku umiestňuje mikrofóny výlučne zvonka alebo výlučne na vnútornú stranu slúchadiel, hybridné slúchadlá s potlačením hluku majú oboje. Pri slúchadlách len na počúvanie hudby sú lepšie s klasickým ANC, ktoré majú mikrofóny umiestnené vo vnútri. Tie, ktoré majú mikrofóny umiestené z vonkajšej strany, nedokážu efektívne odfiltrovať vysoké tóny a tvoj zážitok z hudby (pri používaní slúchadiel aj na hovory to je zas výhodou) môže byť mierne potlačený. No, a práve preto je tu Hybrid ANC. Tie lkepšie Bluetooth slúchadlá disponujú až šiestimi mikrofónmi.

Soundcore Motion X600 je prvý reproduktor s technológiou spatial audio

ENC (enviromental noise control). HD volania

Bluetooth slúchadlá na AliExpress už používajú vo väčšej miere aj túto fičúru. Je to ekvivalent k vyššie spomenutému ANC. Kým ANC sa stará aby ťa pri počúvaní obľúbenej hudby nerušili okolité zvuky, ENC je tu zas na to, aby tvoje telefonovanie bolo čisté. A nie len aby toho s kým voláš bolo počuť zreteľne, ale aj aby tvoj hlas bol na druhej strane slúchadla zrozumiteľný a nemusel/a si opakovať dva krát. Naozaj to funguje (odskúšané pri Ugreen HiTune X6) a nie je to len marketingový ťah.

Bluetooth slúchadlá na AliExpress majú vlastnú apku?

Nie je to dôležitý parameter, ale ak ju bezdrôtové sluchátka majú, vieš si nastaviť equalizer, mód ANC a veľa ďalšieho priamo pre typ slúchadiel. Napríklad apka od soundcore ponúka aj podcasty a rádio.

Vodotesnosť, alebo aspoň vode odolnosť je vítaná. Pri športovaní, kde sa človek spotí to je fajn bonus.

Môj výber Bluetooth slúchadiel na Aliexpress

Čo to už som poskúšal a recenzie nájdeš na stránke. Napríklad Ugreen, BlitzWolf, alebo náhlavné Soundcore. Áno, máš pravdu. Príspevkov na stránke nie je veľa, ale postupne budú pribúdať.

 

Najlepšie Android prehrávače

SoundCore eu

Soundcore je obchod ktorý má kvalitné Bluetooth slúchadlá so skladom v Nemecku a má rýchle dodanie. Recenzie na obchod nájdeš aj na Trustpilot, takže žiadny strach z nakupovania. Ak nevieš ako na to, prečítaj si ako sa prihlásiť a začať nakupovať.

Záver

Podľa mňa je to vec vkusu. Veľmi záleží na každom z nás. Jednému sa páči to a druhému tamto, no zlatá stredná cesta podľa môjho názoru sú nové Earbuds od UGREEN – Hi-Tune X5 ktoré kúpiš Na AliExpresse stále v dobrej cene.

Liberty 3 Pro ocenené Grammy

ZĽavové kupóny AliExpress. Pridaj sa k nám na Facebook

A jeden bonus

Ak chceš počúvať hudbu bez obmedzí a zapnutého displeja, tak nech sa páči, Stiahni si túto apku.

By Kúp to z Číny

Baví ma listovať na stránkach čínskych e-shopov. Čo ma zaujme tak to zverejním. Veľa som už nakúpil a veľa aj reklamoval, takže skúsenosti a dobré vzťahy s obchodmi už mám. Ak by si potreboval/a pomôcť, kľudne mi napíš.

Zapoj sa do diskusie a pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.