Čo znamenajú skratky QC (Quick Charge) a PD (Power Directory)

USB PD port a QC sa označujú nabíjačky a nabíjacie káble na rýchle nabíjanie. Aby to ale fungovalo dokonale, tak zariadenie, nabíjačka a aj kábel musia podporovať tieto technológie.

QC Quick Charge (Rýchle nabíjanie)

Tiež sa označuje ako turbonabíjanie, adaptívne rýchle nabíjanie alebo super rýchle nabíjanie QC. Quick Charge (QC) je technológia licencovaná spoločnosťou Qualcomm. Je to marketingová fráza, ktorá označuje možnosti na správu napájania nástennej nabíjačky a smartfónu. Technológia v podstate dokáže rýchlejšie nabíjať batérie bez poškodenia súčiastok. Ale aby bolo možné takéto rýchle nabíjanie, tak telefón, nabíjačka a aj kábel musia byť kompatibilné!

Aj keď sa technológia navrhla tak, aby fungovala na čipsetoch Snapdragon, spoločnosť Qualcomm túto technológiu zapožičal aj iným zariadeniam ako sú Zenphone (Intel) alebo Exynos (Samsung).

Počas rýchleho nabíjania sa do batérie mobilného zariadenia uvoľňuje obrovská energia pomocou rôznych viacnapäťových fáz nabíjania. Tento nadmerný prenos energie ustúpi, keď sa zariadenie nabije v rozsahu 60 – 70 percent, čím sa batéria udrží v dobrom stave a zabráni sa poškodeniu. Skutočný bod nasýtenia (bod, v ktorom je potrebné batériu pomaly nabiť) sa líši v závislosti od konfigurácie správy napájania zariadenia a špecifikácií batérie.

QC1.0, QC2.0, QC3.0

QC 1.0 sa predstavilo už v roku 2013 a používa sa stále. Podporuje až 2A a funguje pri 5V

QC 2.0 je rýchlejšie nabíjanie až o polovicu. Takže rozdiel medzi QC 1.0 a QC 2.0 je citeľný. Nabíjačka QC 2.0 má 3 možnosti zmeny napätia. Ponúka 5V, 9V a 12V a to až do 3A. Keď sa batéria úplne vybije, nabíjačka nabíja 12V. Ako sa batéria dobíja tak nabíjačka znižuje napätie.

QC 3.0 sa od QC 2.0 líši hlavne plynulým viacnapäťovým nabíjanim. Nemá presne nadefinované napätie. Napätie QC 3 sa pohybuje od 3 do 20 V a poskytuje rýchlejšie a hospodárnejšie nabíjanie v porovnaní s QC2.

Rýchlonabíjačky QC 3.0/2.0 sú spätne kompatibilné s QC 1.0. Takže reverzná kompatibilita zaistí nabíjanie bez poškodenia zariadenia.

Najnovšie QC 4, 4+ a 5

QC 4 Je krížovo kompatibilný so špecifikáciami USB-C aj USB PD a podporuje prechod na USB PD, ak nabíjačka alebo zariadenie nie sú kompatibilné. Nabíjačky Quick Charge 4 však nie sú spätne kompatibilné s Quick Charge 1.0/2.0/3.0. Obsahuje ale bezpečnostné opatrenia na ochranu pred prepätím, nadprúdom a prehriatím, ako aj detekciu kvality kábla.

QC 4+ Predstavuje inteligentné tepelné vyváženie a pokročilé bezpečnostné funkcie na odstránenie horúcich miest a ochranu pred prehriatím a skratom alebo poškodením USB-C konektora. Dual Charge je povinný, zatiaľ čo v predchádzajúcich verziách bol Dual Charge voliteľný. Na rozdiel od Quick Charge 4 je Quick Charge 4+ plne spätne kompatibilné so zariadeniami Quick Charge C 2.0 a 3.0.

QC 5  S výkonom až 100  W na mobilnom telefóne s 4500  mAh batériou Qualcomm uvádza 50 % nabitie len za 5 minút. Qualcomm oznámil, že tento štandard je krížovo kompatibilný s programovateľným napájacím zdrojom USB PD a že jeho technológia dokáže komunikovať s nabíjačkou pri nabíjaní dvoch článkov a zdvojnásobiť napätie a prúd. Napríklad jedna batéria vyžaduje 8,8  V energie. Dvojitý článok môže potom požiadať nabíjačku PD o výstup 17,6 voltov a rozdeliť ho na polovicu na dve samostatné batérie, pričom celkovo odoberie 5,6 ampérov na dosiahnutie 100 wattov. Prvým telefónom s touto technológiou bol Xiaomi Mi 10 Ultra .

Ďalšie funkcie QC nabíjačiek

AIC – funkcia rozpozná pripojené zariadenie a automaticky zvolí optimálnu rýchlosť nabíjania
WIV – funkcia chráni adaptér proti podpätiu a prepätiu na vstupe
CV / CC – funkcia zaisťuje stabilný priebeh nabíjania
ADVANCED PROTECTION – pokročilá ochrana proti preťaženiu, prepätiu, prehriatiu a skratu

PD (Power Delivery) – USB PD port

Najnovšie štandardy nabíjania výrazne zrýchľujú a tým aj uľahčujú prácu so smart technológiou.

Rozdiel medzi USB-C a USB-C Power Delivery.
Prvým je iba port USB-C, ktorý funguje pomocou najnovších štandardov nabíjania USB 3.1 až do 3 ampérov. Ten druhý podporuje technológiu dynamického rýchleho nabíjania s názvom Power Delivery

Power Delivery (PD) je špecifikácia pre prácu s vyšším výkonom. Umožňuje rýchle nabíjanie celého radu zariadení cez USB pripojenie. Funguje tak, že sa uľahčuje konverzácia medzi dvoma zariadeniami na vyjednanie zmluvy o energii. Pri Power Delivery vie určiť koľko energie sa môže vytiahnuť z nabíjačky. Power Delivery začína pri nastavení 5V a je konfigurovateľné až do 20V. Pomocou štandardného kábla USB-C dokáže spracovať až 60 W a pri použití určeného kábla EMCA dosiahne výkon až 100 W

USB PD 1.0

(Power Delivery) základná verzia. Vie ponúknuť šesť pevných profilov výkonu pre rôzne kategórie zariadení. Táto verzia podporuje výhradne 10W (5V, 2A), 18W (12V, 1,5A), 36W (12V, 3A), 60W (12V, 5A), 60W (20V, 3A) a 100W (20V, 5A). USB-C PD port je lepší a rýchlejší ako Micro USB, ale nie úplne flexibilné pre širokú škálu zariadení vrátane malých batérií smartfónov, ktoré uprednostňujú nabíjanie s nižším napätím.

USB PD 2.0

(Power Delivery). Modernejšie varianty upúšťajú od pevných profilov v prospech flexibilnejších pravidiel napájania. Tieto pravidlá zachovávajú pevné napäťové zátvorky, ale umožňujú širší rozsah dohodnutých úrovní prúdu. Konečným výsledkom je štandard, ktorý je vhodnejší pre širokú škálu zariadení. 

USB PD 3.0

(Power Delivery) Rozširuje komunikačný protokol o podporu funkcií, ako je stav batérie, vylepšené zabezpečenie a rýchla výmena svojich rolí.

18W výkon je pre smartfóny celkom typický, pričom dnešné notebooky ťahajú okolo 65 až 100W. Pripravovaná revízia na PD 3.1 prinesie nabíjanie v extrémnych výkonoch 140 W, 180 W a 240 W.

Potrebuješ pomôcť s výberom QC GaN nabíjačky s PD portom? Napíš mi na Facebook a vyberieme tú najlepšiu pre tvoje zariadenie.

Zdroj: Wikipédia, Web

By Kúp to z Číny

Baví ma listovať na stránkach čínskych e-shopov. Čo ma zaujme tak to zverejním. Veľa som už nakúpil a veľa aj reklamoval, takže skúsenosti a dobré vzťahy s obchodmi už mám. Ak by si potreboval/a pomôcť, kľudne mi napíš.

Zapoj sa do diskusie a pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.