Doprava Aliexpress
Všetko o nakupovaní na Aliexpresse

Poplatky pri nakupovaní z Číny. Doprava, reklamácie, Live Chat a ďalšie info.

Všetko čo potrebuješ vedieť

Čo sa zmenilo s odstupom času po 1.7.2021?

Poplatky pošte, DPH, CLO, výber dopravy…..

Čo sa teda zmenilo po tomto dátume? V podstate nič závažné, len si treba dávať trochu väčší pozor pri výbere dopravy. Rozoberieme neskôr. DPH sa nám zaúčtovala hneď do ceny tovaru. Oslobodenie od dph tak zaniklo a platí sa už od objednávky v hodnote 1 cent. Clo ostalo po starom a teda výpočet je pri nákupe až od150€. Veľa ľudí si stále zamieňa tieto dva pojmy.

Dph a Clo. Rozdiely

 • DPH je daň z pridanej hodnoty a vypočítava sa z ceny tovaru percentom určeným zákonom štátu. Ty ho zaplatíš v cene tovaru, ale daň odvedie obchodník. V našom prípade je to AliExpress a Banggood ktoré už sú zaregistrované v centrále IOSS. Ak ťa zaujíma viac, precitaj si článok o DPH
 • CLO je niečo iné. Pri dovoze tovaru zo zahraničia do 150€ sa neplatí. Ak objednávaš teda len kryt na mobil, prípadne nejaké drobnosti, môžeš byť v kľude. Ak ale chceš objednávať nad 150€ (1 kus v tejto hodnote), prečítaj si článok o tom čo ťa v takomto prípade čaká. Je v ňom aj colná kalkulačka, takže si môžeš vyrátať tvoj budúci dlh. Na spotrebnú elektroniku je zatiaľ nulová sadzba. Stránku si odporúčam pozrieť odpredu aj odzadu.

Ako sa vyhnúť popkatkom

Tak, rozdiel sme si ujasnili a tak si povedzme ako sa vyhnúť týmto poplatkom. Pozor! Vyhnúť a obísť ich sú dve rozdielne veci. A nikto si asi nechce narobiť problémy. AliExpress toto všetko (vy) rieši za teba. Či už svojou dopravou Standard Shipping, alebo otváraním skladov v Európe. DPH zaplatíš, ale clo nie. Z Eú skladu je CLO už vyriešené a z Číny doprava Standard Shipping… Proste niekde v Maďarsku či Belgicku to prebaľujú. Nechcem vedieť ako to robia, ale zatiaľ moja spokojnosť a nič som nedoplácal, nikomu. Stať sa ale môže. Toto je moja skúsenosť a skúsenosť okolia.

Vieš ako reklamovať tovar na AliExpresse?

Na AliExpress sú ale aj predajcovia, ktorí z nejakého dôvodu neplatia daň. Možno sú neplatcami dane, alebo niečo iné. Neviem. No a tam sa môže stať takáto patália. Vždy je ale DPH z ceny odrátané. Pri správne zvolenej doprave to vôbec nemusí byť tak ako sa píše. Napríklad chcem mobil INFINIX ktorý nie je v EÚ sklade. Predajca odráta výšku DPH a posiela ho dopravou Standard Shipping. Tu je veľký predpoklad že ti príde domov bez ďalších poplatkov. A donesie ti ho kuriér. Prečo? Lebo je to mobil, čiže oslobodené od Cla a ako som písal, táto doprava chodí kuriérom a nie poštou.

Druhá možnosť ako sa vyhnúť plateniu cla je objednávať z európskych skladov. Vieš si to nastaviť aj na mobile tu. DPH aj Clo je už vybavené a tebe príde domov tovar kuriérom bez ďalších poplatkov. Takto sa ale neoplatí objednávať drobnosti ako sklá a púzdra na mobily, bižutériu atď, ale väčšie veci – kávovary, kočíky atď.

Nezabúdaj, že nakupuješ z Číny kvôli cene, nie rýchlosti dodania. Malé veci sa v európskych skladoch dosť predražia na poplatku za dopravu.

Akú dopravu zvoliť aby sa neplatili poplatky?

Poďme to rozmeniť na drobné. Tak aká doprava z Číny?

Pri výbere dopravy treba trochu kalkulovať. Viem, voľačo sa popísalo ohľadom dohody Českej a Slovenskej pošty s AliExpress-om a Wish-om. Od začiatku Februára by mala platiť. Či to ale platí, zistíme časom. Ak u teba nehrá rolu jedno či dve eurá, ok, ale ak objednávam bižu, kde doprava cez Standard Shipping je napr 6€ a Air Registered China Post je 0€, ale Slovenská pošta si vypýta nezmyselný poplatok 4€ tak…., bola to len úvaha. Osobne nešpekulujem a dopravu si vyberám Standard Shiping. Pokiaľ predajca neponúka takú akú chcem, hľadám ďalej.

Vieš ako si nakombinovať dopravu a doručenie? Prečítaj si niečo o tom.

Platené možnosti dopravy

Klasické poštové služby. S poplatkom pošte

 1. China Post Registered Air Mail – platí sa poplatok Slov. Pošte
 2. CAINIAO WAREHOUSE STANDARD – poplatok sa platí z Číny. Z Európy sa neplatí, ale je málo ponúkaná

Doprava zadarmo

Doprava kuriérom, väčšinou GLS. Rozdiel je v trackingu. Bez poplatkov pošte

 1. CAINIAO Super Economy for Special Goods – doprava s najdlhšou dodacou dobou – roznáša Slov. Pošta
 2. CAINIAO Super Economy Global – podobná ako special goods – roznáša kuriér – pozor na tracking
 3. Cainiao Super Economy – roznáša Slov.Pošta – pozor na tracking
 4. AliExpress Standard Shipping – rýchla doprava s dodaním kuriérom
 5. Cainiao Standard For Special Goods
 6. AliExpress Saver Shiping – pomalšia doprava – roznáša kuriér
 7. Cainiao Heavy Parcel Line – doprava pre väčšie veci, komody, umývadlá, atď

Tracking AVAILABLE a UNAVAILABLE

Je veľmi dôležité aby si si dával/a na to pozor. Vyhneme sa tak otázkam kde sa balík nachádza. Pri položke unavailable, balík nemá sledovacie čislo a potom je problém ho dohľadať. Väčšina malých balíkov je ale takto posielaná. Nie je to problém.

Nezabudni sa pridať k nám na Facebook kde uverejňujem všetky dobré kupóny

Napísať mi kľudne môžeš aj Facebook.

Záver

Tak si to zhrňme.

 • DPH sa platí hneď pri kúpe tovaru a CLO až od 150€
 • Treba si zvoliť správnu dopravu. Niekedy môže byť drahšia, ale vyhneš sa poplatkom Slovenskej Pošty.
 • Nezabudni si zvoliť aj dopravu so sledovacím číslom.
 • Ak si nebudeš dať vedieť s niečím radu, napíš mne, alebo na AliExpress Live podporu

AliExpress AliExpress ponuka s kupónmi Amazfit Anker Banggood BlitzWolf Dielňa a Záhrada domácnosť Dreame Earbuds Earphones GaN nabíjačky geekbuying Gomaihe Grizly Herné kreslá hračky Hry ILife Kuchynské doplnky kupóny LED baterky Novinky na webe Oclean Otázky&Odpovede Promo sale RC car Reklamácie SEAGO SHEIN slovenské e-shopy smartwatch Soundcore SPEND&SAVE stratos Teclast Telegram Topshak top store USB PD Vysávače World Premiere xiaomi Zdravá výživa zubné kefky

Zapoj sa do diskusie a pridaj komentár

Napíš mi
💬 Potrebuješ kupón?
Ahoj👋
Potrebuješ pomôcť s nákupom alebo kupón?
%d blogerom sa páči toto: