Poplatky pri nakupovaní z Číny. CLO AliExpress, DPH a iné.

Aliexpress doprava, clo, dph. Otázky a odpovede
Všetko čo potrebuješ vedieť

Čo sa zmenilo s odstupom času po 1.7.2021?

Poplatky pošte, DPH, CLO, výber dopravy…..

Čo sa teda zmenilo po tomto dátume? V podstate nič závažné, len si treba dávať trochu väčší pozor pri výbere dopravy. Rozoberieme neskôr. DPH sa nám zaúčtovala hneď do ceny tovaru. Oslobodenie od DPH tak zaniklo a platí sa už od objednávky v hodnote 1 cent. Clo AliExpress a v iných čínskych obchodoch ostalo po starom a teda výpočet je pri nákupe až od 150€. Veľa ľudí si stále zamieňa tieto dva pojmy.

Dph a Clo. Rozdiely

 • DPH je daň z pridanej hodnoty a vypočítava sa z ceny tovaru percentom určeným zákonom štátu. Ty ho zaplatíš v cene tovaru, ale daň odvedie obchodník. V našom prípade je to AliExpress a Banggood ktoré už sú zaregistrované v centrále IOSS. Ak ťa zaujíma viac, precitaj si článok o DPH
 • CLO je niečo iné. Pri dovoze tovaru zo zahraničia do 150€ sa neplatí. Ak objednávaš teda len kryt na mobil, prípadne nejaké drobnosti, môžeš byť v kľude. Ak ale chceš objednávať nad 150€ (1 kus v tejto hodnote), prečítaj si článok o tom čo ťa v takomto prípade čaká. Je v ňom aj colná kalkulačka, takže si môžeš vyrátať tvoj budúci dlh. Na spotrebnú elektroniku je zatiaľ nulová sadzba. Stránku si odporúčam pozrieť odpredu aj odzadu.

Ako sa vyhnúť popkatkom

Tak, rozdiel sme si ujasnili a tak si povedzme ako sa vyhnúť týmto poplatkom. Pozor! Vyhnúť a obísť ich sú dve rozdielne veci. A nikto si asi nechce narobiť problémy. AliExpress toto všetko (vy) rieši za teba. Či už svojou dopravou Standard Shipping, alebo otváraním skladov v Európe. DPH zaplatíš, ale clo nie. Z Eú skladu je CLO už vyriešené a z Číny doprava Standard Shipping… Proste niekde v Maďarsku či Belgicku to prebaľujú. Nechcem vedieť ako to robia, ale zatiaľ moja spokojnosť a nič som nedoplácal, nikomu. Stať sa ale môže. Toto je moja skúsenosť a skúsenosť okolia.

Vieš ako reklamovať tovar na AliExpresse?

Na AliExpress sú ale aj predajcovia, ktorí z nejakého dôvodu neplatia daň. Možno sú neplatcami dane, alebo niečo iné. Neviem. No a tam sa môže stať takáto patália. Vždy je ale DPH z ceny odrátané. Pri správne zvolenej doprave to vôbec nemusí byť tak ako sa píše. Napríklad chcem mobil INFINIX ktorý nie je v EÚ sklade. Predajca odráta výšku DPH a posiela ho dopravou Standard Shipping. Tu je veľký predpoklad že ti príde domov bez ďalších poplatkov. A donesie ti ho kuriér. Prečo? Lebo je to mobil, čiže oslobodené od Cla a ako som písal, táto doprava chodí kuriérom a nie poštou.

Oslobodené od CLA

CLO sa pri telefónoch neplatí. Kapitola 85 KN 8517 13 00.
Na stiahnutie>> Rok 2023

AliExpress WW

Druhá možnosť ako sa vyhnúť plateniu cla je objednávať z európskych skladov. Vieš si to nastaviť aj na mobile tu. DPH aj Clo je už vybavené a tebe príde domov tovar kuriérom bez ďalších poplatkov. Takto sa ale neoplatí objednávať drobnosti ako sklá a púzdra na mobily, bižutériu atď, ale väčšie veci – kávovary, kočíky atď.

Nezabúdaj, že nakupuješ z Číny kvôli cene, nie rýchlosti dodania. Malé veci sa v európskych skladoch dosť predražia na poplatku za dopravu.

Akú dopravu zvoliť aby sa neplatili poplatky?

Poďme to rozmeniť na drobné. Tak aká doprava z Číny?

Pri výbere dopravy treba trochu kalkulovať. Viem, voľačo sa popísalo ohľadom dohody Českej a Slovenskej pošty s AliExpress-om a Wish-om. Od začiatku Februára by mala platiť. Či to ale platí, zistíme časom. Ak u teba nehrá rolu jedno či dve eurá, ok, ale ak objednávam bižu, kde doprava cez Standard Shipping je napríklad 6€ a Air Registered China Post je 0€, ale Slovenská pošta si vypýta nezmyselný poplatok 4€ tak…., bola to len úvaha. Osobne nešpekulujem a dopravu si vyberám Standard Shipping. Pokiaľ predajca neponúka takú akú chcem, hľadám ďalej.

Vieš ako si nakombinovať dopravu a doručenie? Prečítaj si niečo o tom.

Platené možnosti dopravy

Klasické poštové služby. S poplatkom pošte

 1. China Post Registered Air Mail – platí sa poplatok Slov. Pošte
 2. CAINIAO WAREHOUSE STANDARD – poplatok sa platí z Číny. Z Európy sa neplatí, ale je málo ponúkaná
 3. Seller method – Pri tejto doprave je to otázne. Hop alebo Trop

V podstate ide o každú dopravu kde je slovo Mail.

Doprava zadarmo

Doprava kuriérom, väčšinou GLS. Rozdiel je v trackingu. Bez poplatkov pošte

 1. CAINIAO Super Economy for Special Goods – doprava s najdlhšou dodacou dobou – roznáša Slov. Pošta
 2. CAINIAO Super Economy Global – podobná ako special goods – roznáša kuriér – pozor na tracking
 3. Cainiao Super Economy – roznáša Slov.Pošta – pozor na tracking
 4. AliExpress Standard Shipping – rýchla doprava s dodaním kuriérom
 5. Cainiao Standard For Special Goods
 6. AliExpress Saver Shiping – pomalšia doprava – roznáša kuriér
 7. Cainiao Heavy Parcel Line – doprava pre väčšie veci, komody, umývadlá, atď

Tracking AVAILABLE a UNAVAILABLE

Je veľmi dôležité aby si si dával/a na to pozor. Vyhneme sa tak otázkam kde sa balík nachádza. Pri položke unavailable, balík nemá sledovacie čislo a potom je problém ho dohľadať. Väčšina malých balíkov je ale takto posielaná. Nie je to problém. Väčšie, alebo drahšie balíky vyberaj s dopravou Available, ktorá ma sledovacie číslo.


ZĽavové kupóny AliExpress. Pridaj sa k nám na Facebook

Záver. AliExpress CLO – DPH a ich rozdiel

Tak si to zhrňme.

 • DPH sa platí hneď pri kúpe tovaru a CLO až od 150€. Niektoré druhy tovaru sú oslobodené od CLA
 • Treba si zvoliť správnu dopravu. Niekedy môže byť drahšia, ale vyhneš sa poplatkom Slovenskej Pošty.
 • Nezabudni si zvoliť aj dopravu so sledovacím číslom.
 • Ak si nebudeš dať vedieť s niečím radu, napíš mne, alebo na AliExpress Live podporu

Ako nakupovať Aktuálne kupóny AliExpress AliExpress ponuka s kupónmi Alldocube Anker Banggood BlitzWolf BoomBox Cubot Dielňa a Záhrada domácnosť Doprava DPH a Clo Earbuds Earphones Elegiant Espresso kávovary a káva HiBREW hračky ILife Karaoke Klarstein Krása a zdravie Kuchynské nože Nabíjačky a rozdvojky Notebooky a tablety Projektory Promo sale Párty reproduktory RC car Reklamácie RGB svietidlá smartwatch Sounarc Soundbar Soundcore Tronsmart Ugreen Ultimea USB PD Vysávače Výpredaj xiaomi zubné kefky

By Kúp to z Číny

Baví ma listovať na stránkach čínskych e-shopov. Čo ma zaujme tak to zverejním. Veľa som už nakúpil a veľa aj reklamoval, takže skúsenosti a dobré vzťahy s obchodmi už mám. Ak by si potreboval/a pomôcť, kľudne mi napíš.

Zapoj sa do diskusie a pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.