Excelentné Bluetooth slúchadlá s ANC? Sony WH1000XM5 sú najlepšie.

Sony WH1000XM5 KOMPLET RECENZIA

Sony WH1000XM5 recenzia

Ocenenie slúchadiel Sony WH1000XM5
Ocenenie slúchadiel Sony WH1000XM5
Ocenenie slúchadiel Sony WH1000XM5

Recenzia slúchadiel Sony WH1000XM5

Balenie je ECO friedly

Recenzia slúchadiel Sony WH1000XM5

Vyspelosť spoločnosti Sony ohľadom ekológie je na vysokej úrovni. To bez debaty. Svedčí o tom aj balenie slúchadiel Sony WH1000XM5. Balenie neobsahuje žiadne plasty. Spoločnosť Sony tak dbá na zodpovednejší prístup. Balenie vyrobené z recyklovaných a udržateľných materiálov vyvinutých špeciálne pre Sony (bambus, vlákna z cukrovej trstiny a recyklovaný papier). Samotné slúchadlá, ako som sa dočítal, sú vyrobené z automobilového recyklovaného plastu. Samotné slúchadlá nájdeš uložené v látkovom zipsovom púzdre.

So SONY WH1000XM5 máš uši ako v bavlnke

Hneď prvý kontakt s hlavou je láska na prvý dotyk. Váha slúchadiel je o niečo menšia ako má predchodca Sony WH1000XM4. Sú ľahšie o 4 gramy. Náušníky sú vyrobené s vegánskej kože SoftFit a sú vyplnené pamäťovou penou. Necítil som žiadne tlaky a slúchadlá dobre obopli uši. Ani po dlhom nosení som nemal žiadny problém s potom a svrbením v okolí náušníkov. Nastavenie ramienok sa jednoducho nastavuje povytiahnutím do želanej polohy. Slúchadlá mi nepadali ani po silnejšom myknutí, alebo predklone.

Intuitívne ovládanie SWIPE and CLICK

Dva mechanické prepínače a swipe panel. To je všetko. To je všetko čo potrebuješ na ovládanie slúchadiel. Samozrejme že na slúchadlách nájdeš aj 8 mikrofónov (po 4 na každej strane), USB C port na nabíjanie a 3,5mm Jack pre zapojenie slúchadiel (natvrdo). Dva prepínače v ľavom slúchadle pričom jedno slúži na zapnutie/vypnutie a párovanie slúchadiel SONY WH1000XM5

Párovanie je rýchle a bezproblémové. Po stiahnutí aplikácie už nebudeš musieť robiť vôbec nič. Slúchadlá si len nasadíš na hlavu a hotovo.
No a to druhé tlačidlo je na prepínanie medzi NC a Ambient sound. Je to síce automatické, ale prípadné iné nastavenie si spravíš cez aplikáciu. Potom už len prepínaš svoje preferované nastavenie. Pravé slúchadlo slúži ako akýsi SWIPE/CLICK panel.

Swipe and Click

Pravé slúchadlo je panel podobný Touch panelu na notebooku. Potiahnutím hore/dole pridávaš hlas. Vľavo/Vpravo zas prepínaš skladby. Ťuknutím skladbu pustíš a pozastavíš atď… Zakrytím celého slúchadla aktivuješ stíšenie hudby na potrebný čas. To znamená, že keď zakryješ slúchadlo, počuješ okolie a može sa vyprávať. Slúchadlo uvoľníš a hudba pokračuje v predtým nastavenej hlasitosti. Všetko je v príručke a môžem potvrdiť, že funguje dobre a jednoducho. Samotnú príručku si stiahneš na konci článku. Prípadne si ju pred kúpov slúchadiel len pozri, aby si mal prehľad.

ANC. Dva módy s nastavením

(A)NC – Active Noise Cancelling je to, čo robí slúchadlá SONY WH1000XM5 dokonalé a radí ich o triedu vyššie pred konkurenciu. Prečo som dal A do zátvoriek? Z jednoduchého dvôvodu. Pri týchto slúchadlách má A dva významy.
1: A ako Active. Aktívne sleduje okolie a (ne)prepúšťa nič, okrem ticha pre ktoré bolo samotné ANC vyvinuté.
2: A ako Automatic. Slúchadlá za teba robia všetko automaticky. To znamená, že nepotrebuješ nijak zasahovať do nastavenia. Sami prepínajú NC podľa dB okolia. Či si doma v kresle, na ulici, na vlakovej stanici, v lietadle. Bonus je, že odsledujú či stojíš, alebo sedíš.
Pri zakrytí pravého slúchadla sa aktivuje funkcia  Speak-to-Chat. Stíší hudbu, aby si sa mohol/mohla začať rozprávať.

Dlhá výdrž batérie

Výdrž batérie

Výdrž batérie v slúchadlách nie je najlepšia (dlhšia výdrž – Soundcore Q35), ale je plne dostačujúca na každodenné počúvanie.. Pri zapnutom ANC je úctyhodných 31 hodín. Ak však nepotrebuješ používať ANC, tak výdrž je ešte dlhšia. Presnejšie sa výdrž zvýši o ďalších 20 hodín na celkových viac ako 51 hodín. To je už naozaj dobrá hodnota.

Doba nabíjania

Doba, alebo lepšie povedané čas nabíjania je prijateľný. Pri štandardnej nabíjačke 5 V/2 A je doba nabíjania cca 3,5 hodiny. Čas sa môže líšiť pri použití silnejšej, alebo slabšej nabíjačky. Super je, že pri pripojení nabíjania môžeš za čas okolo troch minút počúvať ďalšie 3 hodiny a po 10 minútach až 5 hodín.

Aplikácia pre nastavenie slúchadiel SONY WH1000XM5

Samotné ANC má dva módy.
Prvý mód je NC ktoré všetko robí automaticky za teba. Jasné že si ho vieš nastaviť aj manuálne. Na to slúži vyšperkovaná aplikácia Headphones Connect, ktorú tiež stiahneš aj v app store. Aplikácia je okno do sveta Sony a nie len ANC.
Druhý mód, Ambient sound je zaujímavý. Tu si môžeš zvoliť priepustnosť okolitého zvuku. Nastavenie má široké spektrum a až 8 mikrofónov (po 4 na každej strane) úplne dokonale prispôsobí slúchadlá podľa tvojho želania. Od úplného ticha až po skoro zosilnenie okolia. Toto nastavenie sa robí tak isto cez aplikáciu. Vlastne ako všetko.

Spartoo [Many GEOs]

360 Reality Audio

Služba 360 Reality Audio od Sony je špička v kódovaní zvuku. V aplikácii všetko nastavíš podrobne. Aplikácia vyzve na to, aby sa ukázalo ako slúchadlá nosíš. To znamená, že sa odfotíš z každej strany podľa pokynov. Zvuk 360 Reality Audio však funguje len so službami Tidal, Amazon, Nugs a Peertracks. To znamená, že ak používaš niektorú z týchto služieb, vychutnáš si 360 Audio naplno. Nejaké základy 360 Reality Audio nájdeš aj na YouTube

Ako hrajú slúchadlá Sony WH1000XM5?

Najnovší trend ukazuje, že vysoké basy a nízke stredy sú IN. No, má to niečo do seba. Niekomu to však nemusí vyhovovať každému. Každopádne sa bavíme o High-End triede slúchadiel a bežný poslucháč si ani nemusí nič všimnúť a môže byť milo prekvapený. Ako napríklad pri slúchadlách Soundcore Life Q35 alebo Souncore Life Q45 teraz v dobrej cene s kupónom WS24A3040011

Platíš si prémiové streamovacie služby s HI-RES skladbami? Pri Sony WH1000XM5 to nie je zbytočné vďaka možnosti pripojenia cez 3,5mm jack. Každé BT slúchadlá bez takéhoto pripojenia majú totiž svoje limity prenosu v bezstratovom formáte. Aj dokonalý kodek LDAC v súčasnosti neprenesie viac ako 990kbps.

Tým, že sú slúchadlá sú ladené basovejšie tak tanečná, alebo rocková hudba znie dobre. Komodo – (I Just) Died In Your Arms. Pri zapnutom ANC v Ambientnom režime a v polohe 4-6 sa mi zdalo, že sa basy mierne upravili a výšky boli jasnejšie. Komodo je len príklad. 90% tanečnej hudby v bezstrátovom formáte Flac znel nad očakávania. Kiesza – Hideaway je hudba v ktorej sú použíté neštandartné zvuky a tak isto sú basy bez rezonancie a šírka pásma je citelná.

Ako si poradili s vážnou hudbou, husľami či orchestrom?

Pri posluchu sladieb Hans Zimmer Pirates Of The Caribbean – Live In Prague, alebo Lindsey Stirling – Shadows boli slúchadlá ako ryba vo vode. Rozsah bol slúchadiel je úžasný. Pri frekvencii 20 Hz do 40 000 Hz sú všetky hudobné nástroje vyvážené a bez rezonancie aj pri peak. Toto je však pri pripojení Bluetooth a s použitím LDAC kodeku. Úplný slúchadlový orgazmus sa dostavil po zapojení cez 3,5mm Jack do audio sústavy/zosilňovača. Používam Denon AVR X2300W. Pri zapojení cez 3,5mm Jack sa totiž frekvenčný rozsah už nezvýši a zostane na 40kHz, ale zníži sa až na 4Hz. Tu ucítiš už to brnenie v celom tele bez dunenia. Dozvuk basy či bicích je tichý, presný a bez huhňania. (Neprekvapilo), len posilnilo fakt o dokonalosti vyváženia slúchadiel Sony WH1000XM5.

Pripojenie cez 3,5mm Jack

Ako som písal vyššie, po pripojení cez audio 3,5mm Jack sa otvorí celý rozsah slúchadiel. Rozdiel 3,5mm Jack/mobilný telefón a pripojenie Bluetooth cez mobilný telefón sa extra nemení. Skúsené ucho však pozná rozdiel. Ak sa však slúchadlá pripoja na externý zosilňovač, tak ten rozdiel je už počuť. Aj doma v obývačke som naplno využil ANC. Pri nasadení na hlavu a bez pustenej hudby som nepočul ani vlastný dych. Vysávanie, či pustený mixér v kuchyni nebol absolútne žiadny problém.

Trochu sklamania prišlo s vypnutými slúchadlami pri pripojení cez 3,5mm Jack. Kvalita posluchu šla dole možno aj o dve triedy. Celkom prekvapenie pri tejto kategórii a cenovke slúchadiel. Takto používať slúchadlá pokladám za úplne zbytočné.

Revolut CPA many GEOs

Chceš si naplno užiť zvuk so slúchadiel Sony WH1000XM5? Odporúčam počúvať dobre spracované nahrávky. Dnes už ceny za nosiče nikoho nezrujnujú a podporiť toho koho máš rád/a je skvelé.

DSEE Extrem pozdvihne staré nahrávky

Tvoje staršie nahrávky, alebo streamy v nižšej kvalite dostanú nový rozmer. Ani slúchadlá Sony WH1000XM5 sa nevyhli umelej inteligencii AI a funkcia DSEE Extreme vyvinutá spoločnosťou Sony je tu presne na to.

Funkcia DSEE Extreme využíva technológiu AI na vernú reprodukciu frekvenčných odoziev pôvodného zdroja zvuku strateného počas kompresie.

Zdroj: Sony

Funkcia pri klasických MPtrojkách nie je nijak obzvlášť citeľná. Dopĺňa stratené frekvencie po komprimácii, no pri starších nahrávkach to bolo fajn. Napríklad Saragoza band som si teda poriadne vychutnal. Moja stará nahrávka dostala väčší priestor a basovo-stredová zložka nebola taká zahuhňaná. Takže za mňa dobrá práca umelej inteligencie. Non-stop zapnuté DSEE Extreme ničomu neublíži. No pri skladbách s vysokým tokom dát (by) som ju radšej vypol.

Čo na záver?

Môj záverečný verdikt sa nemusí zhodovať s inými recenziami. O to mi aj ide. Napísať presne to ako to (počujem).
Pri väčšine Bluetooth slúchadiel v strednej triede s vysokým rozsahom do 40kHz je ladenie rozhádzané. Niekde viac a niekde menej. Pri niektorých sa bez equalizéra nezaobídeš. Pri slúchadlách Sony WH1000XM5 je to o niečom inom. Cítiť rozdiel triedy a samotná cenovka nedovolí žiadny prešľap. Prehrávanie z YouTube je rovnako dobré ako nahrávky priamo v mobile. ANC je najlepšie aké som mal kedy možnosť vyskúšať a celkový prednes je dobrý od tanečnej hudby až dychovku.

  • Hi-Res Audio
  • Vlastná super apka
  • Dlhá výdrž batérie
  • Rýchle nabíjanie
  • DSEE Extreme pre kvalitu horších a starších nahrávok
  • Pri vypnutých slúchadlách cez 3,5mm jack je slabšia kvalita
  • Nedajú sa úplne zložiť ako predchodca.
  • Cena

Kde kúpim Sony WH1000XM5?

Slúchadlá kúpiš v overený obchodoch ako napríklad Alza, Hej.sk, Datart, Nay, MALL. Extreme Computers, mimochodom finalista roku 2021 ich má však v najlepšej cene. Je to na každom, ktorý obchod si zvolí.

Video recenzia


By Kúp to z Číny

Baví ma listovať na stránkach čínskych e-shopov. Čo ma zaujme tak to zverejním. Veľa som už nakúpil a veľa aj reklamoval, takže skúsenosti a dobré vzťahy s obchodmi už mám. Ak by si potreboval/a pomôcť, kľudne mi napíš.

Zapoj sa do diskusie a pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.