Zadržali ti balík na colnici? Nič príjemné.

Colné konanie pri objednávkach z AliExpress. Peniaze ktoré zaplatíš ti budú vrátené

Colné konanie pri objednávkach z Aliexpress. Určite sa už mnohým nakupujúcim z čínskych e-shopov stalo, že mu prišiel pozdrav z colnice. Nie je to dvakrát príjemný pozdrav. V článku, ktorá doprava je najvýhodnejšia som už informoval o tom, kedy sa platí CLO a aj o tom, že DPH je už zahrnuté v cene. Teda nie každý obchodník je registrovaný, ale AliExpress ako trhovisko je registrované v Holandsku a jeho európske číslo v kontaktnom mieste pre dovoz je číslo IOSS IM5280002556. Nájdu sa aj obchody na AliExpress trhovisku, za ktoré AliExpress neodvádza daň. Táto skutočnosť sa samozrejme uvádza. Základná cena sa zníži o DPH.

IOSS –  Import One Stop Shop

IOSS uľahčuje výber, priznanie a odvod DPH pre elektronické rozhrania, ktoré zabezpečujú kupujúcim v EÚ predaj na diaľku pri dovezenom tovare. IOSS tiež uľahčuje postup kupujúcemu, ktorému je účtovaná DPH iba v okamihu nákupu, a teda sa pri dodaní tovaru nemusí vysporiadávať so žiadnymi prekvapivými
poplatkami. Ak elektronické rozhranie nie je zaregistrované na IOSS, musí kupujúci zaplatiť DPH a zvyčajne aj poplatok za colné odbavenie účtovaný prepravcom v okamihu dovozu tovaru do EÚ.

V praxi to (ne)znamená, že keď zaplatíš AliExpress-u DPH, tak je všetko v poriadku. No nie je. Ale všetko sa dá vyriešiť k tvojej spokojnosti. Takže žiadny strach a čítaj ďalej.

V poslednom čase sa stáva, že aj keď si zvolíš dopravu Standard Shipping, predajca pošle zásielku cez China Post, alebo jej ekvivalentom. Akou dopravou sa zásielka posiela, zistíš na rôznych sledovacích portáloch. Jeden z nich nájdeš aj na mojom webe v pätičke stránky a je dostupný hneď ako navštíviš môj web. Nižšie dávam odkazy ktoré musíš mať.

  • Pre AliExpress je najlepšie https://global.cainiao.com/
  • Celkom slušný tracking https://parcelsapp.com/en
  • Najpoužívanejší tracking https://www.17track.net/sk
  • Pre objednávky zo Španielska alebo Poľska. GLS sa uvedie pri objednávke. https://gls-group.eu/SK/sk/sledovanie-zasielok
  • Nakoniec Slovenská pošta. Dá sa použiť pri economy zásielkach po vstupe na Slovensko https://www.posta.sk/m#track?

DPH mám zaplatené. Tak aký je problém?

To, že sme upokojený myšlienkou zaplatenia DPH neznamená, že nemilé prekvapenie sa nemôže stať. Prečo? „No lebo“ asi nebude uspokojivá odpoveď. Tak poďme pekne poporiadku.

Poplatky za colné konania sa líšia podľa toho, kto colné konanie robí. Slovenská pošta je najlacnejšia. Ale pozor! Kuriérske spoločnosti vyberajú poplatky za preclenie tiež a verte, že sú rádove v desiatkach eur drahší. (Nie)moja skúsenosť je s SPS – Slovak Parcel Servis. Poplatok za colné konanie je 20% až 40% a na 99% budeš platiť aj DPH. Preco? Pretože AliExpress zatiaľ na faktúre neuvádza svoje IOSS číslo. Na faktúre máš uvedenú registráciu v Holandsku, ale bez čísla. PSSST! Aj tomuto sa dá na 90% vyhnúť. Tých 10% neovplyvním. Má to však svoju postupnosť. Každopádne poplatok za colné konanie sa bude musieť zaplatiť. Pozrime sa teda na to, ako správne postupovať bod po bode.

V prvom rade si skontroluj, či bude za teba odvedená DPH

Po objednaní si priprav faktúru v elektronickej podobe. Nemusíš hneď, ale aspoň si nacvič ako ju stiahnuť. Po kliknutí na Download Invoice ti príde mail, kde bude odkaz na stiahnutie. Ako to nájdes? Takto.
Faktúry sú k dispozícii pre všetky objednávky, pri ktorých AliExpress vybral DPH pri pokladni. Svoju faktúru nájdeš na nasledujúcej ceste: Moje objednávky / Všetky objednávky / Konkrétna objednávka/Stiahnuť faktúru-Download Invoice

Faktúru mám. A čo ďalej?

Teraz už len čakať a veriť, že colnica to nestopne. Ak to však zastavia, príde ti mail, správa alebo list. Postup je pre Slovak Parcel Servis, keďže skúsenosť mám práve s touto spoločnosťou. Veľmi sa to ale nelíši od ostatných spoločností. Colné konanie Aliexpress

Colné konanie SPS. Čo budeš potrebovať.

Pošleš všetky požadované doklady. Colné konanie zaplatíš, to som spomínal. Ale je nesmierne dôležité, aby im bola poslaná správna faktúra a nie skopírovaná tvoja objednávka hneď a nie dodatočne po odoslaní dokumentov spoločnosťou na finančnú správu. Keďže na faktúre nie je uvedené číslo IOSS, je nutné ho zaslať spolu s dokladmi. Číslo IOSS je IM5280002556. Takto sa na 90% vyhneš plateniu DPH znova. Ak sa rozhodneš na takéto preclenie, je dôležité správne komunikovať s colným deklarantom.
Balík sa doručí a vyčíslený dlh zaplatíš buď v hotovosti, alebo kartou.

Zaplatil/a som. Čo teraz?

Teraz prichádza to, čo asi každý očakáva. Doklad o zaplatení colného dlhu treba uschovať. To znamená že faktúra ktorú ti poslali sa spojí s dokladom o úhrade. Ak platíš v hotovosti, dostaneš ho hneď. Ak kartou, budeš si musieť počkať na spracovanie platby a potom si platbu stiahneš v elektronickej podobe.

Oficiálne vyjadrenie AliExpress

Otázka: Bude mi účtovaný znova poplatok pri doručení tovaru do mojej krajiny?
Odpoveď: Ak ste na AliExpress zaplatili za objednávku s DPH, colný/logistický poskytovateľ by už DPH nemal účtovať. V prípade, že vám bola znova účtovaná platba, uschovajte si faktúru a odošlite ju tímu služieb zákazníkom, aby vám ju vrátili.
Požadované dokumenty:
1. faktúra s dovoznou DPH vystavená týmto poskytovateľom logistických služieb (s číslom sledovania a sumou DPH)
2. doklad o zaplatení tejto faktúry
3. akýkoľvek colný doklad o prepustení tovaru vrátane prepravného štítku balíka

Záver a „čo ak?“

Čo ty na to? Je to pre teba uspokojivé? Pre mňa áno. Colné konanie pri objednávkach z Aliexpress nemusí byť žiadny strašiak. Peniaze budú vrátené na účet z ktorého bola objednávka hradená za 2 až 20 dní. Ak sa ti nechce toto všetko absolvovať, môžeš zásielku odmietnuť a následne otvoriť spor. Text v spore by mal znieť nejak takto
„Zásielka bola zadržaná na colnici a niekoľko násobne sa predražuje.“ Ostatná komunikácia závisí od odpovedí. Spor sa vyrieši v tvoj prospech a ty z úsmevom objednávaš ďalej.

Ak si však na to netrúfaš, alebo z nejakého dôvodu potrebuješ asistenciu, napíš mi. Facebook, WhatsApp, Telegram, Messenger. Je na tebe akú komunikáciu zvolíš. Má to však svoje pravidlá.


ZĽavové kupóny AliExpress. Pridaj sa k nám na Facebook

By Kúp to z Číny

Baví ma listovať na stránkach čínskych e-shopov. Čo ma zaujme tak to zverejním. Veľa som už nakúpil a veľa aj reklamoval, takže skúsenosti a dobré vzťahy s obchodmi už mám. Ak by si potreboval/a pomôcť, kľudne mi napíš.

Zapoj sa do diskusie a pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.